ВМЕСТО ПРЕДСТАВЯНЕ...

27.02.2014 г.

Пухкава баница

Една рецепта, която търся години наред. Спомен от детството, на който съм "загубила дирите" (пропорции и съставки), но благодарение на тази рецепта, с някои изменения, получих търсения ефект - пухкава отвътре и хрупкава отвън баница! Разкошна! :)





Прави се смес от 3 големи яйца, 1/2 чаена чаша, разтопено масло, щипка сол, 1 ч.ч. гъсто кисело мляко (специално тази от снимката е правена с цедено мляко, би могло да се направи и със заквасена сметана). Всичко това се разбива хубаво и се добавя брашно с 1 пак. бакпулвер, като количеството е толкова, че да се получи сравнително гъсто, кейково тесто.
Корите са 500гр. Фамилия или други, но не от най-тънките.
Около 300-400 гр. сирене, но може да се увеличи количеството...на нас, с толкова сирене ни допада :).

Процедирам така - намазвам една кора с лъжица-две от кейковата смес, като гледам да я разнеса с опакото на лъжицата, навсякъде по кората. Отгоре покривам с друга кора, отново намазвам по същия начин. Правя и трета кора така, покривам с четвърта и върху нея натрошавам сирене. Навивам четирите кори на руло и прехвърлям в намазана с масло тава.
Обикновено от 1 пакет кори, излизат 4 такива рула. Върху тях слагам няколко парченца масло тук-таме и пека на умерена фурна.


Добавям и вариант за вита баница - плънката е същата, но корите се навиват по 2 - на първата кора се слага кексова плънка, на втората сирене, навиват се заедно на руло и се подреждат в кръгла тава.


...и по същия начин, но освен сирене в тази има и задушен праз.



Пилешки сърчица

Възможно най-лесните за приготвяне, но гарантирано вкусни и крехки! :)



1 кг. пилешки сърчица се почистват и измиват. Отцеждат се добре, слагат се в дълбок тиган, БЕЗ никаква мазнина и течност и се пържат/задушават, като се разбъркват често. Сърчицата си пускат достатъчно течност и собствена мазнина. Като започнат да хващат загар, се подправят с Пикантина, черен пипер, сминдух, може сух чесън....подправки на вкус, но силно препоръчвам сминдуха (или някакъв вид "Шарена сол").
Позапържват се още малко с подправките и това е. :)

Пият ледена биричка :)...наздраве!

26.02.2014 г.

Лек сладкиш с канелена посипка

Един лесен сладкиш, който много ни допадна...




Смесват се 1 ч.ч. пудра захар, с 2 ч.ч. брашно, 1 бакпулвер и съвсем мъничко индийско орехче (разбира се, може и без него)
Към сухите съставки се добавя 1 ч.ч. прясно мляко, 50 мл. олио, 50 гр. разтопено масло, 1 капсула ванилия и 1 средна по големина, настъргана ябълка.

Сладкиша се пече до суха клечка в умерена фурна и още топъл се намазва със смес от 2-3 суп. л-ци разтопено масло, 2 суп.л-ци захар и 1 ч.л. канела.



Гарнитури с картофи

Доста елементарно, но важно, защото картофените гарнитури са едни от любимите ни. :)

Често правя, т.нар. - "надупени" картофи. Най-лесните :). Обелвам, измивам и нарязвам на половинки по дължина, картофи, колкото да покрият дъното на най-голямата, налична тава. На дъното на тавата, сипвам олио и едра, морска сол, слагам половините отгоре с равната част към солта, отгоре омаслявам с още малко олио и пека в силна фурна, докато се зачервят отгоре и са запекат със солта отдолу. Стават чудни.



Другият вид, любими картофки за гарнитура са картофите-соте. Правя ги така: Обелвам, измивам и нарязвам на горе-долу еднакви кубчета, картофи, които сварявам, но не до пълно омекване, в подсолена вода. Картофите трябва да са леко сурови. Отцеждам ги и ги изсипвам в дълбок тиган, в който съм загряла, равни количества масло и олио с 1-2 (зависи от количеството картофи), пресовани скилидки чесън (или 1-2 стръка пресен). Запържвам картофите, като не ги разбърквам постоянно, за да не се разкашкат. Когато започнат за хващат коричка, напръсквам със соев сос и черен пипер и евентуално малко сух чесън (на прах или на гранули). Пържа още малко, оттеглям от котлона и поръсвам обилно с наситнен копър или магданоз. Ако е нужно - посолявам или добавям още соев сос.



Правя и най-обикновени картофи на фурна. Обелвам, измивам, нарязвам картофите, овкусявам с кубче пилешки бульон, малко сол и черен пипер. Поливам с олио, разбърквам хубаво с ръце, да полепнат подправките и олиото по всички картофи и пека до зачервяване.



Картофена салата - измити картофи, варени с кората, нарязани на кубчета, праз (или червен лук, пресен лук), магданоз, олио, оцет, сол, сминдух, сухи чушки...



следва продължение.... :)

20.02.2014 г.

Крем-супа от сухи манатарки

...лесна и бърза. :)




40 гр. (1 малка кутийка, от Метро купувам, обикновено) сушени манатарки се накисват в купа с вряща вода и се оставят 10-тина минути да омекнат. В тенджера се кипва литър вода с едно кубче гъбен бульон, добавят се манатарките, прецедената течност, в която са киснали, 1 с.л. сушен лук, 1 ч.л. сух чесън, 1 ч.л. суха мащерка, щипка морска сол и 1 с.л. краве масло. Оставя се да поври на тих огън, 10-15 минути. Добавя се 1 пълна, супена лъжица нишесте, размито в чаша студена вода и 1 малка кутийка, течна, готварска сметана. Кипва и се оттегля от огъня. 
Подправя се с прясно смлян черен пипер и по желание - копър.

Раирани тиквички с кайма

...на фурна.
Една идея за лек обяд или за топло предястие за гости.





600-700гр. кайма (в случая, смес) се омесват с 1 глава лук + 2-3 стръка пресен чесън (2 скилидки стар), смлени в блендера, сол, черен пипер, 1 яйце, 1 филия намокрен и отцеден хляб и 1 връзка магданоз (може и копър). Каймата се омесва и се оставя да си почине малко.
4-5 тиквички се измиват добре, ако са по-големи се обелват, ако са млади не е нужно. Нарязват се на дебели шайби, слагат се в купа и се напръскват леко със соев сос и малко олио. 
На шишчета се редят последователно тиквички и кайма. Наредения шиш се увива в леко намаслено с олио, алуминиево фолио и се увива като бонбон. Увитите шишове се нареждат в тава и се пекат на 200 градуса, около 40 минути. Накрая, всяко фолио се открива леко, шишовете се връщат за още 10-15 мин. да се запекат отгоре, а преди сервиране може да им се добави и настърган кашкавал ( Едам, Скаморца, Гауда и др.) и да се дозапече, колкото да се разтопи.


18.02.2014 г.

Домашно "суши"

Изпитвам дълбоко уважение към оригиналното суши и затова, моя, домашен вариант е в кавички.
И въпреки това, става вкусно и никак не е трудно за приготвяне, а най-голямото предимство е, че количеството може да е в пъти по-голямо от това, което сервират по ресторантите, което за любител на морската храна, като мен е наистина важно. :)
Живеейки в София, не смея да приготвям сушито със сурова риба, затова използвам пушена, предимно сьомга, не за друго, а защото е най-вкусна...






Трябват ни
1 и половина ч.ч. ориз Камолино (моя любим, от Лидъл, този, който става за всичко, иначе има и специален ориз за суши, но разлика във вкуса няма)
- пакет кори Нори (има ги в Метро, Карфур и др. големи магазини, обикновено на щандовете с подправки и сосове)
- пушена сьомга, най-добре на блокче (не на слайсове, но съществена разлика няма, още по-малко във вкуса)...обикновено 200 гр. за едно суши-хапване.
- опашки или рулца от раци
- друг вид пушена риба - пробвала съм: паламуд, пъстърва, дори скумрия...с всичко става, но най-вкусно е със сьомга
- 1 авокадо
- 1 краставица
- меко сирене за мазане, тип Филаделфия, най-добре - натурално, може да се ползва и майонеза.
- 1 яйце
- соев сос
- уасаби паста
- малко оризов оцет (ако има, идеално става и без него)...
- малка "рогозка" за оформяне

Първото и най-важно е ориза - измивам го много добре на течаща, студена вода, да му падне нишестето и го сварявам в съотношение 1:1.5 (чаша и половина ориз с три чаши вода) и щедра щипка, морска сол. Варя на тих огън, в покрита тенджера, в началото разбърквам няколко пъти, за да не се захване за дъното. Когато остане около половин пръст течност над ориза, го махам от котлона, завивам тенджерата с кухненска кърпа и плътно отгоре с капака на тенджерата. Оставям го така, да се задушава 15-20 мин. Ориза попива останалата течност, без да се слепва (така го варя и за Пилаф понякога). Опитвате ориза и ако е омекнал , се изсипва в гевгир и се измива с течаща, студена вода, за да се охлади и да се отмие останалото нишесте. Зрънцата трябва да са мокри, но да се отделят едно от друго, да няма слепване и да е студен ориза. Тук може да се подправи с 1-2 с.л. оризов оцет, но аз го оставям, най-често, чист.
Следва оформянето на рулцата...
Най-често, а и най-лесно, правя т.нар. "маки", т.е. ориза, рибата и др. съставки са завити вътре в листа Нори. Има и вариант, при който ориза е отвън, но е доста трудно да се оформи така, защото ориза не е достатъчно стабилен отвън на листа Нори и хапките суши, по-лесно се разпадат.
Яйцето разбивам, и изпържвам на тънък слой в тигана. Нарязвам получения "омлет" на лентички.
Авокадото обелвам, най-лесно става като се прокара супена лъжица, м/у кората и месото на плода. Нарязвам го на ивици.
Краставицата измивам много добре и без да я беля, а нарязвам на тънки пръчици.
Сьомгата, ако не е на слайсове, нарязвам на ивици, по същия начин постъпвам и с другите риби, ако има такива. :)
И нареждам - върху рогозката, лист Нори с грапавата страна нагоре, върху него - 2 с.л. ориз, върху него - краставичка, Филаделфия, риба, авокадо, омлет...като ги подреждам за всяко рулце по различен начин, а и не е задължително да има от всичко...понякога правя - ориз, яйце, риба, краставица, друг път - ориз, краставица, Филаделфия, риба...и т.н. С помощта на рогозката, избутвам и стягам, така че да се получи хубаво, стегнато рулце.
По същия начин приготвям и другите пушени риби, или пък рулцата от раци. 
Всяко руло, нарязвам напречно на хапки и това е...
Ако имам, слагам в/у хапките по мъничко хайвер.
Може да се оформят и хапки, без кора Нори - в шепа се намачква 1 с.л. ориз, да стане на топка и отгоре се поставя парче риба, правила съм и с пушено филе от змиорка..., всякак става, тук е мястото за творчество и въображение. :)

В малки, персонални купички, всеки си слага соев сос, с или без уасаби паста на вкус разтворена вътре. Хапките суши се топят в соса, непосредствено преди хапване...не бива да киснат вътре.



17.02.2014 г.

Домашен хляб

Любимият!

Много лесен и страшно вкусен! Откакто съм го видяла тук, постоянно го правя и никога не съм имала провал...
Благодаря на Илиана за рецептата! :)



Правя го, без да променям каквото и да е...
В купата на миксера, отмервам 500 гр. брашно, добавям 1 суха мая (7гр. на д-р Йоткер), щипка сол, в мензора сипвам 370 мл. топла вода, разтварям в нея 1 с.л. мед, пускам миксера (миксер на стойка с въртяща купа и спираловидни бъркалки за тесто) и "меся", докато се получи лепкава маса, подобна на тесто за мекици, примерно. 
Оставям сместа да втаса...увеличава обема си поне двойно и става на шупли. Наръсвам плота с брашно, изсипвам отгоре втасалото тесто, леко го изтъркалвам в брашното, разделям го на две, продълговати хлебчета и го прехвърлям в голяма тава, застлана с хартия за печене.
Пека в силна, предварително загратя фурна, като след 10-тина минути я намалявам на около 160-170 градуса и допичам. Когато е опечен хляба е лек и кънти на кухо при потъпване. :)
Ако във фурната се сложи съдинка с вода, коричката става мека и леко жилава. Ако се пече в суха фурна, коричката е хрупкава, но и по-твърда.

Прекрасен, домашен хляб! :)




16.02.2014 г.

Октопод

Сегааа...спор няма, че това мекотело е най-добре да се хапва в Гърция, но ако нямате път натам, не е никак трудно да се готви и в домашна обстановка. :)




От опит съм установила, че най-добрата големина на октопода, който се готви, трябва да е докъм 2кг. Ако е по-голям, става твърд, сух...Поне така ми се е получавало на мен с един 4-килограмов екземпляр, но колкото пъти съм приготвяла 1.8 - 2 килограмов, не е имало провал.

И така...
Един октопод, се размразява напълно и се сварява за 30-40 мин., в тенджерата под налягане с щипка морска сол и няколко зърна черен пипер. Не правя трикове от типа - вряща вода - ледена вода, защото октоподите, които купувам са замразени (от Метро, най-често) и идеята с отпускането на мускулатурата му е вече реализирана при замразяването.
И така, в един момент имаме сварен октопод, който се е свил доста от първоначалния размер, но това е нормално.
Режа пипалата, почиствам главата, режа я на две и запържвам всичко това, на умерен огън с много малко малко зехтин, така че по-скоро да се пекат, отколкото пържат.
Докато се пържат/пекат пипалата, приготвям дресинга - в чашата на пасатора, сипвам сока от един лимон, 4-5 с.л. зехтин (ако има Екстра върджин, хубаво, ако не - става с всякакъв зехтин) и 1 с.л. сух риган и щипка сол. Пускам пасатора, докато се получи емулсия от зехтина и лимона.
Запържените пипала, заливам с дресинга, докато са още горещи...и това е




Рибно филе, печено в плик...

...с къри, кисели краставички и най-важното - лук. :)




То, описанието казва почти всичко за тази рецепта, но все пак -
трябват ни - филе от бяла риба (най-често съм взимала Пангасиус, защото е малко по-мазен от стандартните, бели, рибни филета, но става с вякакво филе), 3-4 кисели краставички (мариновани, купешки...не от туршия), 1 голяма глава, стар лук (2 малки), къри, сол, черен пипер и сока от половин лимон.
Размразявам филетата и попивам колкото може повече течност от тях, с помощта на кухненска хартия или кърпи. Поръсвам с лимоновия сок, посолявам, наръсвам с черен пипер и къри (да има! :) Ползвам не-люто).
Нареждам подправените филета в плик за печене, в тавата. Нарязвам киселите краставички на лентички по дължина, лука - на филии, напречно и ги разпределям върху филетата. Пека до златисто.

14.02.2014 г.

Фокача

Или фокачаТА...онази, която винаги правя. По рецептата на Пепи Стоева, от която заимствам много идеи. Тази също е прекрасна...винаги се получава чудесно.




Слагам половин килограм брашно в купата на миксера, добавям щипка захар, една суха мая (7 гр.), разбърквам и омесвам тесто с 300мл. газирана вода и 3-4 с.л. олио, като добавям и щедра щипка сол докато се омесва тестото. Оставям да втаса, сипвам върху голямата тава, застлана с хартия, правя дупки отгоре с намазнени пръсти. Поръсвам с едра сол и пека. Пробвано е с маслини и с подправки, но най-често - просто с едра сол.




Боб и бобо-леща :)

Просто, като фасул...имаше такъв лаф навремето :)

И наистина - готвенето на боб (фасул) не е сложно, но си има тънкости, без които не става...
Най-важното е, боба да се накисне в студена вода от предишната вечер. После го изплаквам хубаво, наливам отново студена вода и го слагам да заври. Като заври, го оставям 3-4 минутки да поври на силен огън, след това изсипвам водата, пак го изплаквам и вече следва да го сготвя...
Според наличностите, запържвам в малко олио - глава лук, моркови, ако има - сурова чушка, целина (листа и стебла), праз, добавям и боба, сухи подправки (джоджен, задължително), Пикантина, наливам гореща вода (да има, че го обичаме по-рядък) и варя в тенджерата под налягане 30-40 мин. Накрая, естествено - пресен магданоз и, ако трябва, още сол.
През зимата го правя със сухи подправки, през пролетта и лятото - с пресни. Освен джоджен, слагам сминдух, понякога мащерка, понякога девисил...според наличностите и настроението. :)






И, за да не е все един и същ боба, правя и една разновидност, позната в къщи като бобо-леща :).
В този случай, на практика готвя леща - запържвам в олио, глава наситнен лук, морков, няколко скилидки чесън, нарязан на филийки, прибавям измитата леща, Пикантина и гореща вода и варя, докато се свари лещата. 
И тук идва боба - една консерва маслен боб, директно прибавям към уврялата леща, заедно с повечето течност от консервата. Оставям да клокне, махам от котлона и подправям с подправки, характерни и за лещата (ронена чубрица) и за боба (джоджен), още сол, ако трябва и това е...



п.п. Понякога варя боба в компанията на пушени кокали, но обикновено е по една от тези две рецепти.



Наложена баница

Така е записана в Старата тетрадка :). 
Правя я с или без зелени добавки - лапад, задушен с пресен лук, или спанак (задушен с праз или пресен лук, или само спанак)...вариантите са много. Правила съм я по същия начин и само с праз и то суров, нарязан на ситно, без да е предварително задушен...всякак става.


1 пакет кори (Фамилия, Белла...без значение, но да не са от най-тънките)
125 гр. масло
5 яйца
сирене
зелено, праз...
1 ч.ч. гореща вода

Намазвам правоъгълна тава с масло и слагам две кори, както са си сухи, една в/у друга. Върху тях наръсвам, натрошено сирене, следват други две кори - отгоре зелена плънка (ако има) или наситнен праз - две кори - сирене - две кори - плънка и така, докато свършат корите, като се завършва с кори накрая. Наредената баница се реже на квадрати и се залива последователно - първо, разтопеното масло (налива се по разрезите), веднага след него - 1 ч.ч. гореща вода и накрая, 5-те яйца, разбити с щипка сол.
Баницата се оставя така 20-тина минути и се пече до готовност в умерена фурна.


Със спанак...


...а тази е с пресен лук и малко кашкавал, освен сиренето.


И класиката - със сирене, но и по малко, настърган кашкавал, на 2-3 места, м/у корите, както и отгоре, настърган след заливането.

Овчарски пай

В крайна сметка - вид мусака :). Но е интересна и става вкусно.


Първото, което правя е пюре - сварявам обелени картофи, намачквам ги с масло и горещо прясно мляко, сол, малко индийско орехче...и различното тук е - 100-тина (може и повече) грама, настърган кашкавал или тип Гауда, Едам...
Настърганото сирене се разтапя в пюрето и става "на конци", така и трябва. :)
После си запържвам кайма (около 600-700 гр.) с глава наситнен лук, подправям с Пикантина, черен пипер, малко чубрица, целина (подправките, както винаги са на вкус) и добавям половин пакет, замразен, зеленчуков микс - напоследък "Френски микс" от Лидъл, който включва - моркови, царевица, грах, картофи на кубчета, тиквичка... т.е. може да се добавят всякакви зеленчуци в каймата. Накрая - задължителната китка магданоз. :)
Изсипвам каймата в йенска тавичка, отгоре разстилам пюрето, оформям го и пека, докато се зачерви отгоре.


Супа от патешки шийки

Патешко бях яла само в китайските ресторанти, панирано с хрупкава панировка...къде добре направено, къде не толкова добре.
Докато не "открих" патешките шийки, които сигурно отдавна присъстват във фризерите на големите магазини, но аз не бях купувала.
Първото, което приготвих с тях, беше супа...два вида.
И за двата, първо сварявам шийките в тенджерата под налягане, с кубче пилешки бульон, или само сол и черен пипер. Като се сварят, обезкостявам шийките (излиза доста месо), прецеждам бульона и 
- или застройвам с яйце и мляко, слагам фиде, месото от шийките, сока на половин лимон и магданоз
- или слагам в бульона различни зеленчуци - моркови, картоф, чушка..., фиде, месото от шийките, магданоз
Т.е., като нормалната, пилешка супа, но вкуса на тази ни харесва повече, защото е по-наситен и бульона е по-силен.




Тази е без зеленчуци - бульон, месцето, фиде, застройка, сока от 1/2 лимон и магданоз.
Застройвам с жълтък, лъжица-две кисело мляко и малко прясно мляко.



13.02.2014 г.

Пилешко в гювече

...със сирене и сметана.



Трябват ни - 
пилешки гърди
сурови или печени чушки
гъби (може и от буркан, но да не са мариновани, т.е. кисели)
лук (обикновен, стар лук, пресен лук или праз)
краве сирене
заквасена сметана
течна сметана
подправки на вкус (аз слагам Пикантина, малко сух чесън и черен пипер)

Нарочно не давам дори и ориентировъчни количества, защото съм го правила и в две, индивидуални гювечета, и в големия, глинен гювеч - за гости. :)
Пилешките гърди ги нарязвам на еднакви парченца, подправям леко със сол, черен пипер и сух чесън и ги оставям малко, докато си подготвя другите неща.
Нарязвам лука, чушките и гъбите на сравнително ситно и ги задушавам до омекване в тиган с малко олио. Добавям и месото, да се позапържи и то, след това, натрошавам вътре сиренето и като се разтопи, добавям и двата вида сметана. Подправям, изсипвам цялата смес в гювеча (или разпределям в гювечетата) и пека, около половин час. 


Накрая може да се дозапече с настърган кашкавал, но обикновено го приготвям без добавки.



Солен кейк


Основната рецепта, която ползвам е:

3 яйца
1 кофичка кисело мляко
1 ч.л. сода бикарбонат
1/3 ч.ч. олио
2 ч.ч. брашно
2 ч.л. шарена сол, черен пипер (може риган, босилек, суха мащерка...подправки по желание и според това, дали ще има добавка, например праз или маслини)
200 гр. натрошено, краве сирене
100гр. кашкавал (може Гауда, Едам, Ементал...)

Разбивам с тел яйцата, добавям млякото с угасената в него сода, олиото, брашното, подправките и накрая - сиренето, кашкавала (нарязан на ситни кубчета, не настърган) и, ако има - праз, маслини, може малко салам, нарязан на кубчета...или шунка...може да се импровизира със съставките, още повече, че количествата сирене и кашкавал са ориентировъчни.
Пека, обикновено в продълговати форми за кейк, но става и във формички за мъфини.



Салати с царевица

Най-любима ни е Мексиканската салата или поне така е записана в Старата тетрадка, тази вкусна, цветна и ефектна салатка с царевица.



Нищо особено - консерва, отцедена царевица, една сурова зелена чушка, една сурова червена чушка, копър. Сол, олио и оцет на вкус.

"Първата братовчедка" на горната салатка - царевица, краставица, чери доматки.


Няколко вида с рачешки рулца - горе има зеле, отцедена консерва царевица, рачешки рулца (най-добре, ако се намерят някъде рачешки опашки или друг вид рачешко месо, защото най-разпространените рачешки рулца по магазините, всъщност не се правят от раци :/ ), магданоз.
По средата е една супер-лесна салатка - рулца от раци, царевица, копър.
На последната снимка - царевица (1 отцедена консерва), краставица, пресен лук, пресен чесън, копър и опашки от раци.






Един вариант с краставица, репички, пресен лук...и, разбира се - царевица :).



Вариант със зелена салата, скариди, пресен лук...


...зимен вариант, с кисели краставички, печени чушки (може от буркан), зелени маслини, царевица, копър...


...